Můžeme sami opravovat zásuvky schneider?

Pokud jde o elektrické zásuvky https://www.lightpark.cz/vypinace-a-zasuvky-schneider-unica/, málokdo je považuje za něco, s čím je třeba dělat si větší starosti. Koneckonců se málokdy stane, že se porouchají. Avšak pokud se něco takového stane, obvykle to bývá závažný problém.ilustrace klasické zásuvky.png

Otázka však zní, co v takovém případě můžeme dělat. Prvním instinktem bývá zavolat elektrikáře, tomu ale chvíli potrvá, než se k vám dostane. A pokud je zrovna víkend či státní svátek, může být poměrně velký problém ho sehnat.

Jako samozřejmé se zdá odpojit veškerá elektrická zařízení, aby nebyla poškozena. To je samozřejmě dobrý nápad, je však potřeba dbát na vlastní bezpečnost. Pokud zásuvka syčí a prská, je lepší se k ní nepřibližovat.

Další možností, kterou máme, a kterou většina lidí opomíná, je vypnout v té části domu pojistky. Tím odpojíme přísun elektřiny do zástrčky a zamezíme případným zraněním.

Pokud máte malé děti či domácí zvířata, je dobré je vůbec nepouštět do místnosti s rozbitou zásuvkou. Stejně tak postupujte v případě, že máte například manžela domácího kutila, který se nabídne, že to opraví. Bezpečí je zde nejdůležitější.

Tak tedy, můžeme sami opravovat poškozenou zásuvku? Odpověď zní ne, pokud nemáte patřičné znalosti. A i tehdy postupujte s nejvyšší opatrností. Jak už ale bylo řečeno, jakékoliv opravy elektrických zásuvek svěřte raději do rukou odborníků.

Dobrá, víme, co dělat v případě poruchy. Jak jim ale předcházet? Můžete sami přispět k jejich údržbě, abychom snížili riziko poruchy? Zde je odpověď ano, můžeme. I zde je potřeba zachovávat nejvyšší opatrnost.

Tím nejzákladnějším je udržovat ji v čistotě, a to znamená především nedopustit přílišné zaprášení. Malé částečky prachu, které se dostanou dovnitř, totiž mohou ve velkém množství napáchat pěknou neplechu.

Přitom je samozřejmě dobré zkontrolovat, zda je vše v pořádku, zda se například někde nezačíná odlupovat izolace či zda uzemňovací kolík dobře drží. V případě, že uvidíte nějakou vadu, je dobré poradit se s elektrikářem. Možná nebude tak vážná, možná se z ní může stát v průběhu času vážný problém.transformátor přivádí elektřinu.jpg

Je tedy vždy dobré jednat včas a nenechávat nic náhodě. Koneckonců, elektřina je sice velmi dobrý sluha, bez nějž si dnešní život již nelze představit, ale zároveň může být i velmi zlý pán. Proto vždy pamatujte, opatrnost a bezpečí na prvním místě. Jen tak můžete předejít vážnému neštěstí.