V portfoliu většiny bank už dnes nenarazíte pouze na běžný hypoteční úvěr na bydlení. Společně s ním kraluje i americká hypotéka, která vévodí neúčelovým úvěrům. Jaký je mezi těmito dvěma úvěrovými produkty rozdíl a kdy se vyplatí sáhnout právě po americké hypotéce?

Rozdílů mezi nimi je více než dost, pojďme si tedy alespoň v krátkosti představit ty nejzásadnější.

  • Účelovost

Pro většinu lidí asi nebude žádnou novinkou, že hypoteční úvěr na bydlení je ryze účelový produkt, který je nejčastěji sjednáván na investici do vlastního bydlení. Využít lze tedy v případě výstavby, rekonstrukce nebo koupi nemovitosti. Aby měl věřitel opravdu jistotu, že peníze z hypotečního úvěru budou čerpány jen a pouze na bydlení, je dlužník nucen veškeré výdaje dokládat pomocí dokumentů, faktur a účtenek.

růžové prasátko

Oproti tomu americká hypotéka je neúčelový úvěr, peníze z ní je tedy možné čerpat téměř na cokoliv. Mnoho žadatelů cílí přímo na ní z jakési pohodlnosti, peníze z ní lze čerpat na cokoliv – cestování, studium v zahraničí, koupě automobilu atd. I americkou hypotéku je možné využít na financování vlastního bydlení, vzhledem k vyšší úrokové sazbě je to ale krajně nevýhodné.

  • Úroková sazba

I díky své neúčelovosti je pro mnohé žadatele o úvěr americká hypotéka jasnou volbou. Přitom mnozí z nich často zapomínají, že americká hypotéka se vyplatí jen v některých případech. Za pohodlí, které nabízí americká hypotéka je potřebí zaplatit vyšší úrokovou sazbou. Vypočítat parametry dané hypotéky vám pomůže americká hypotéka kalkulačka. Přesto se jedná o výhodnější variantu financování svých dlouhodobých plánů, než nabízí běžný spotřebitelský úvěr.

podpis smlouvy

Roční úroková sazba se u hypotečního úvěru na bydlení pohybuje kolem 1,5%, u americké hypotéky je to kolem 3-5%. U spotřebitelského úvěru nabízejí banky úrokovou sazbu kolem 10%.