Možná máte pocit, že se vás to netýká. Že jste pořád sami sebou, přestože vám ubíhají roky ve stávajícím zaměstnání. Občas se objeví nějaké nové informace, které se naučíte. Občas se vám obmění pracovní tým – někdo odejde na mateřskou dovolenou, někdo do důchodu, někdo se rozhodně dát výpověď nebo je z nějakých důvodů jeho pracovní smlouva přerušena. Do vašeho týmu občas přivítáte nové kolegy. Možná vás povýší. Změní se vaše kompetence, vaše zodpovědnost, vaše pracovní náplň nebo dokonce zcela změníte pozici a upravíte tak své působení ve firmě.
muž v kravatě
Přistihli jste se někdy, že se snažíte zavděčit svému šéfovi natolik, že se ho ptáte na věci, které vás ve skutečnosti vůbec nezajímají? Že házíte své vlastní pracovní neúspěchy na své kolegy? Že neplníte to, co byste měli, protože se vám zrovna nechce a pak se vymlouváte, že to z nějakého důvodu nebylo možné uskutečnit? Vidíte se za pět let na postu ředitele a jste rozhodnuti jít klidně přes mrtvoly, abyste toho dosáhli?
Pokud vám to něco připomíná, zastavte se na chvíli. Nechce ztratit charakter kvůli kariéře. Brzy byste přišli na to, že takový boj byl zbytečný a že v práci za těchto podmínek nikdy nebudete šťastní.
žena skáče
Co musíte mít neustále na paměti?
·         Zachovávejte si tvář. Máte určité zásady a z těch nesmíte slevit. Buďte sami sebou i tehdy, když je to třeba pro vaši kariéru nevýhodné.
·         Buďte upřímní k ostatním. Nemusíte být nutně se všemi zadobře. Pokud vám s někým v práci není příjemně, nevyhledávejte jeho společnost. Nehrajte na nikoho divadlo.
·         Vyvarujte se pochlebování svému nadřízenému. Nesouhlasíte s jeho názorem? Řekněte mu to. Buďte slušní a zdvořilý, ale nepřikyvujte mu za každou cenu.
·         Buďte trpěliví. Má-li ve vaší kariéře dojít k nějakému posunu, stane se tak, až bude ten pravý čas. Nesnažte se věci urychlit a obejít některé zásadní kroky, které vás na této cestě čekají.
·         Buďte týmový hráč. Pomáhejte svým kolegům, vše se vám vrátí.