Každý z nás chce, aby jeho zahrada byla co nejhezčí a aby se na ní co nejlépe trávil čas. To platí jak u těch u rodinných domků, tak i u chat a chalup. Není tedy divu, že zde umisťujeme nejrůznější prvky, které nám mají pobyt zde zpříjemnit.

Jedním z těch obvyklých, které najdeme v nějaké podobě prakticky na každém větším pozemku je i zahradní altán dřevěný https://www.pergoly-trutnov.cz/drevene-pergoly-zahradni-altany či plastový. Jedná se o konstrukci, která má za cíl vytvořit na části pozemku stín. Ten je samozřejmě vítaný v horkých letních dnech.

altan1

V podstatě se jedná o jakýsi miniaturní domek bez stěn. V některých podobách je mít může, a to síťovité. Zde se pak často umisťují nejrůznější popínavé rostliny, jako například břečťan. To dále utváří útulnou atmosféru.

Otázkou však je, zda je tento doplněk vhodný skutečně pro všechny zahrady, jak bývá často prezentováno. Přeci jen, každý pozemek je odlišný a každý je v poněkud jiném tónu, zatímco tyto altány, jako většina podobných předmětů, bývají často unifikované.

Pravdou je, že skutečně není vhodný do všech zahrad. Samozřejmě v létě se každý rád schová do stínu, avšak ne vždy je v tomto případě altánek nejlepším řešením.

altan2

V první řadě je nutné zaměřit se na velikost pozemku. Je dostatečně velký, aby tam i po přidání altánku bylo dost místa, a aby nezabíral většinu plochy? Je možné jej tam umístit, aniž by stínil například záhony?

Dále musíme uvážit využití pozemku. Pokud jde jen o rekreaci a máme tam pouze trávník, který občas posekáme, pak není problém. Pokud zde ale máme záhony či hrajeme třeba míčové hry, pak by jakákoliv další stavba mohla překážet.

A v neposlední řadě jde také o celkový vzhled zahrady. Je spíše v moderním duchu, nebo v klasickém? Jsou zde i jiné ozdobné prvky? Pokud ano, tak jaké?

Na tyto všechny otázky je nutné odpovědět, pokud se máme správně rozhodnout. A věřte, je lepší si to rozmyslet, než následně zbytečně vyhodit peníze.