Odpadové hospodářství představuje pro celou republiku obrovskou zátěž, s níž se musí lidé vypořádat. Každý týden vyprodukuje v průměru jedna osoba tolik odpadu, co sama váží. Jde v první řadě o kuchyňský odpad, tedy zbytky jídel, polotovarů, odřezky ovoce, zeleniny, slupky, kosti apod.
slupka brambor.jpg

Přednosti tohoto zajímavého vynálezu

Zajímavé je, jak úzkostlivě dbáme na hygienu v domácnostech, klademe důraz na kdejakou maličkost, luxujeme koberce pravidelně od roztočů, čistíme sedací soupravy, postelové matrace, leštíme okna, nábytek, z podlahy v koupelně a na toaletě by se dalo stolovat, ale co odpadkový koš? Stačí odklopit jeho víko a vyvalí se na nás zápach tlejícího masa, plesnivé zeleniny, zvedne se hejno octových mušek, překvapí nás masařky, nebo dokonce červi.
plastové popelnice.jpg
Většinu odpadu domácností tvoří zbytky potravin, je to zhruba 80 procent obsahu odpadkových košů. Představte si situaci, že veškeré zbytky jídel, kosti, pecky od třešní, plesnivé kusy ovoce, rozkládající se potraviny a hnijící zeleninu naházíte do dřezu, ta projde drtičem, rozemletá jemná kaše se pod tlakem vstříkne do odpadního potrubí a máte klid. Odpadkový koš bude poloprázdný, tam odložíte pouze plasty, kov a papír, resp. ideální je tyto odpadky třídit a odhazovat je pak do kontejnerů s tříděným odpadem.
Jednodušší je i samotná příprava pokrmů v kuchyni. Slupky od brambor, cibule, odřezky zeleniny, kosti z masa atd. jednoduše průběžně házíte do drtiče a vše vám mizí z dohledu. Pracovní plocha zůstává čistá a bez zápachu.
třídění odpadu.jpg

Ekonomický přínos

Drtiče odpadků jsou významné z hlediska hygienického, ale i ekonomického, zejména pro toho, kdo je uživatelem nemovitosti a platí za odvoz odpadu sám za sebe (nikoliv městu jako paušál). Razantní snížení množství odpadků se totiž projeví tak, že vás technické služby prakticky přestanou zajímat – není třeba platit za svou vlastní popelnici a stačí jen třídit plasty, papír a kov do obecních kontejnerů. A přiznejme si, že zápach z vlastní popelnice před domem láká nejen hmyz, ale i hlodavce, včetně potkanů.