Klimakteriumje přirozené. Je to období postupného vyhasínání funkce vaječníků, kdy se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu.
Lidově se tomu říká přechod a je ovlivněn především genetikou, ale také životním stylem.
Vlastně to znamená přechod z jednoho životního, tedy plodného, období, do druhého.
protažení nohou.jpg
Není důvod k panice, že bychom ztratily svou ženskost. Jen je trochu zapotřebí na tom víc zapracovat.
Nepřichází ze dne na den, ale zvolna. Některé příznaky mohou pociťovat ženy už těsně po čtyřicítce.
Ovšem nezaměňujme výrazy klimakterium a menopauza. Menopauza totiž znamená poslední menstruační krvácení. Klimakterium je období, kterým žena prochází.
Pokud žena začala menstruovat později, dříve skončí.
Nejznámějšími projevy jsou návaly horka s pocením, nespavost, deprese, časté změny nálad, nesoustředěnost a závratě. Bohužel se často stává, že ručička na váze letí nahoru a vy nevíte, co si s tím počít.
U každé ženy má přechod jiný průběh. Někdy se začne zkracovat délka cyklu, jindy se naopak prodlouží. Obě situace vedou k ukončení menstruování.
Nedostatek estrogenu se může projevit častějším nutkáním na močení, někdy inkontinencí, pálením při močení, nebo dojde k projevu pocitu suchého oka, ztenčení kůže a větší tvorbou vrásek, nebo vypadáváním vlasů.
Ale také jsou příznaky chronické, které se projevují například zvýšeným rizikem infarktu myokardu, vzniku osteoporózy, nebo centrální mozkové příhody.
Období návalů ale může začít už deset let před nástupem klimakteria, kdy žena zvýšené pocení přisuzuje premenstruačnímu syndromu.
Ovlivnit toto období jde životním stylem. Fyzická aktivita na čerstvém vzduchu a vyvážený jídelníček jsou dobrým začátkem. Udržování si přiměřené postavy, umění relaxovat, péče o partnerský vztah a hlavně je důležité si uvědomit, že je to pouze vstup do jiné životní etapy.
U kuřaček se klimakterické potíže můžou objevit ještě v době, kdy mají hormonů dostatek.
stařenka na poušti.jpg
V klimakterickém období se nezačněte litovat, že už jste stará, k ničemu a nedejte na hloupé připomínky v rodině.
Jak už jsem zmínila, budete přibývat na váze. Změňte stravovací zvyky. Jídlo si rozdělte do 2-3 hodinových rozestupů v pěti dávkách. Tedy snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Ale pozor! Musí obsahovat více ryb a zeleniny. Neměly by chybět sójové boby, tofu, brambory, celozrnné obiloviny, zelené fazolky, jablka, lněná semínka, nebo pokrmy z červené řepy. Tělo už pomaleji spaluje, metabolismus je pomalejší, a tak si hlídejte, co jíte. Hlavně nedržte hladové diety. Jimi si odbouráte nejen tuk, ale i svalovou hmotu a po vysazení diety se projeví jo-jo efekt.
Dopřejte svému tělu více pozornosti. Choďte na masáže, nebo na kosmetiku. Používejte vhodnou kosmetiku pro vaši pleť.
Děti jsou už odrostlé a vy si můžete bez výčitek posedět s kamarádkou, jet na výlet nebo obnovit své koníčky.