Včelstev v přírodě rapidně ubývá, důvodem bývá náročnost včelaření, různé nemoci napadající včelstva, nechuť mladých lidí k této zálibě a podobně. Úbytek včel má na přírodu velmi neblahý dopad, ale je to také velká škoda z důvodu škály zdraví prospěšných produktů, které nám včely dávají.
sklenice s medem
·         Med
Med patří mezi nejznámější včelí produkty. Med má široké spektrum použití. Může se používat jako sladidlo do čaje a kávy, je mnohem zdravější než cukr. Med lze použít také do perníku nebo jiného pečení, zkrátka stoprocentně nahradí cukr, ostatně kdo by nemiloval kachnu na medu. Med se také doporučuje dávat do čaje společně s citronem, při nachlazení má léčivé účinky. Med je také hojně využíván v kosmetice nebo si z něj můžete vyrobit domácí pleťovou masku.
·         Mateří kašička
Mateří kašička je vlastně potrava pro včelí královnu, také proto je téměř zázračná. Má antibiotickou schopnost, pomáhá proti stárnutí, zvyšuje výkonnost člověka, pomáhá člověku v boji proti civilizačním chorobám, upravuje hormonální systém, pomáhá upravovat krevní tlak. Mateří kašička se může užívat přímo nebo se přidává do medu. Další využití nachází v kosmetice, můžete si zakoupit sprchové gely, mýdla, šampony, různá séra, krémy, pleťové masky a jiné produkty obsahující mateří kašičku. Při užívání mateří kašičky je dobré myslet na správné skladování a to v lednici nebo na jiném chladném místě, jehož teplota by neměla přesáhnout 8 stupňů Celsia.
včelí plástev
·         Vosk
Včelí vosk se využívá především na výrobu krásných a voňavých svící, při jejichž hoření se do vzduchu uvolňují pouze blahodárné přírodní látky, to je pro naše zdraví veliká výhoda oproti svíčkám uměle navoněným, které našemu zdraví spíše škodí. Po rozpuštění včelího vosku je také nenahraditelným pomocníkem při barvení velikonočních vajíček tradiční metodou.
Včely nám produkují samé zdravé a prospěšné produkty. Zaslouží si od lidské populace více péče a pozornosti.