Pohonné hmoty od ledna stále zdražují a dostaly se tak na úroveň, která byla naposledy na našem trhu právě v polovině ledna letošního roku. To má dopad tedy na cenu benzinu Natural 95, který nyní lze tankovat v průměru za 31,62 koruny za jeden litr. To znamená, že na jeden litr se průměrně cena za poslední jeden týden zvedla o 69 haléřů. Průměrná cena nafty od této doby stoupla o devět haléřů, tedy cena na jeden litr je 31,58 koruny.
stojan benzinky
Podle analytiků je také zajímavé, že od 30. října předchozího roku je to poprvé, co benzin překonal cenu nafty.
Odborníci také poukazují na to, že toto dramatické zdražení pohonných hmot z posledních dní je spíše jednorázovým výkyvem a nedá se z něho usuzovat, že by se jednalo o signál dalšího budoucího prudkého zdražování.
Podle všeho jsou nejdražší pohonné hmoty na Vysočině, kde je průměrná cena na litr za 32,25 Kč a za naftu je to 32,27 Kč. Přes hranici 32 korun se dostaly ceny ještě dle předpokladů v Praze a překvapivě také v Plzni.
Nejlevnější Natural 95 pak seženete v Královéhradeckém kraji, kde jej můžete načerpat za průměrnou cenu 31,13 korun za litr. Nafta proti tomu je nejlevnější v Jihočeském kraji, kde prodává v průměru na litr za 31,08 korun.
tankování auta
Podle analytiků se dá předpokládat, že v příštím týdnu nastane opět další zdražení, až o třicet haléřů za jeden litr. U nafty samozřejmě cena stoupá pomaleji, tam se zdražení bude pohybovat v řádech několika haléřů.
Cena ropy se aktuálně pohybuje téměř na 70 dolarech za jeden barel.
V následujících týdnech se tedy podle odborníků dá očekávat další zdražování, přičemž cena benzinu poroste rychleji než cena nafty. To je dáno koncem zimní sezony, kdy byla po naftě skutečně větší poptávka, vzhledem k tomu, že šla na odbyt právě i topná nafta.
Řidičům nepomáhá zrovna ani slabá koruna, jejíž pozice se stále blíží ke svému čtyřměsíčnímu minimu vůči dolaru. Tedy slabá koruna následně prodražuje dovoz, přičemž náklady na dovoz jsou klíčovou položkou při tvorbě ceny ropných produktů a surové ropy.