Proč a jak často byste jej měli čistit? Čištění je důležité, aby se ochránil jak mechanismus, tak lahve před choroboplodnými zárodky a usazeninami vodního kamene.

●       Lahve by měly být po každém použití důkladně opláchnuty (zejména pokud používáte sirup) alespoň jednou týdně mycím prostředkem a teplou vodou.

●       V ideálním případě nepijte přímo z láhve, pak na hrdle láhve nezanecháte žádné zbytky slin a tím nedojde ani k zanesení nápoje uvnitř lahve.

●       Trysku byste také měli pravidelně čistit. V opačném případě se mohou rychle vytvořit zárodky tam, kde se zařízení a úzké hrdlo lahve dotýkají.

●       Pokud u vašeho stroje vypršela záruka, můžete odvápnit jednotku sami.

Tip: pokud někdy zapomenete vyčistit svůj výrobník sycené vody, vzpomeňte si aspoň na to při výměně plynových bombiček.
láhev sodastream

Vyčistěte jej pomocí kyseliny citronové

Při používání prochází oxid uhličitý tryskou do vody. Díky své poloze je tato tryska obtížně čistitelná. Vyčistit ji můžete s kyselinou citronovou.

  1. Lahev naplňte množstvím uvedeném na obalu kyseliny (asi 50 ml tekuté kyseliny citronové nebo 2 lžíce v práškové formě).
  2. Poté naplňte láhev teplou vodou z vodovodu až po rysku.
  3. Nyní našroubujte lahev do bubnu a krátce stiskněte tlačítko pro vytvoření bublinek.
  4. Nechte pak působit po dobu 10-15 minut.
  5. Láhev vyprázdněte a opláchněte čistou vodou.
  6. Tryska by měla být také očištěna čistou vodou a pak ponechána, aby vyschla.

Kyselina citronová je dostupná jako ekoprášek i jako kapalný ekologický odvápňovač.
bombička na sodastream

Jak opravit od vodního kamene zanesený Sodastream Crystal

Tento typ výrobníku je jediné sifonové zařízení, které je v současné době dostupné na trhu a které používá skleněné lahve místo plastových lahví. Skleněné lahve jsou nejen vizuálně přitažlivější než ty plastové, jsou také mnohem odolnější a udržitelnější. Po určité době po styku s velmi vápenatou vodou se může stát, že se celé zařízení kalcifikuje a nebude fungovat správně. Pokud je vaše zařízení stále v záruce, je třeba oslovit výrobce a požádat o opravu. Jestliže platnost záruky vypršela, můžete se pokusit o opravu stroje sami.

●       Sodastream rozeberte kusy. Jednotlivé části vložte do teplého octového roztoku na 15 minut.

●       Čerstvě vyčištěné předměty opláchněte čistou vodou, důkladně osušte a znovu sestavte.

●       YouTube obsahuje videa, která vysvětlí, jak rozebrat a sestavit tuto konkrétní variantu.

Jak vyčistit lahve

Čištění lahví od Sodastreamu je velmi snadné. Lahve a víčka stačí opláchnout trochou mycího prostředku a teplé vody. Pokud je to nutné, můžete použít úzký kartáč na nádobí, abyste lépe zbavili lahve zbytkového sirupu a jiných nečistot.

Skleněné lahve lze také snadno čistit v myčce. S plastovými to nebylo možné až donedávna. Když se voda stala příliš horkou, plastová nádoba se zdeformovala. Společnost mezitím na tento problém zareagovala a nyní nabízí pro své stroje také plastové lahve vhodné do myčky nádobí.