Zvažujete se ponořit do tajů obchodování a vyskočilo na Vás zkratka ETF? A že nevíte, o co se jedná? Podíváme se, co se pod touto zkratkou skrývá.

V dnešní moderní době je obchodování velmi oblíbenou formou investice a taky zhodnocování peněz. Každé takové obchodování sebou přináší jak mnoho výhod, tak také nevýhod. Jasnou nevýhodou je, že nikdy nevíte, zda zhodnocení bude kvalitní.

obchodování

Pokud jste začátečník mohli jste se někdy setkat s pojmem obchodování ETF a lámali jste si nad tím hlavu o co vlastně jde. Co jsou ETF ? Je to anglická zkratka Exchange Traded Found. Pokud umíte trochu anglicky určitě si dokážete český ekvivalent domyslet. Pro ty, co neumí se jedná v českém překladu o fondy obchodovatelné na burze. Proč množné číslo? Fondy mohou mít podíly v mnoha desítkách, stovkách, ale klidně i tisíců různých společností. Tedy nejste obchodováním upnutí pouze na jednu společnost. A to je přece super ne? A takové ETC obchodování funguje? V prvé řadě je důležité říci, že se jedná o pasivní obchodování na burze. ETC kopíruje různé křivky vývoje ať už se jedná o akcie, dluhopisy. Nejedná se, ale pouze o tyto dva, ale i o spousty dalších.

burza

Rozdíl mezi podílovým fondem a ETC?

Rozdíl je velmi zásadní. Podílový fond patří mezi aktivně řízené obchodování oproti tomu ETC jak jsme si řekli je pasivní.

Jak se dělí ETC fondy

Pokud jste si mysleli, že tyto informace stačí, tak jste na velkém omylu. Ještě je potřeba si říci jaké druhy ETC fondů máme. A že jich není málo. Vybírat můžete z indexových ETC fondů, sektorové ETC fondy. Zde asi logicky dle názvu přijdete sami na to, že se jedná o financování do firem stejného sektoru. Dále máme komoditní ETC. Tedy obě laicky řečeno se tyto komoditní zaměřují pouze na určitou komoditu na trhu- např. zlato, ropa a další. Ale pojďme dále. Máme tady ještě měnové ETC, dluhopisové ETC fondy, inverzí, pákové a dividendové.